Újdonságok

Pályaorientációs előadás 7. osztályosok szülei számára
Pályaorientációs előadás 7. osztályosok szülei számára

A Suliválasztó szakértője, Bába Ildikó 2025. február 5-én, szerdán 18.30 órai kezdettel ingyenes pályaorientációs előadás tart a jövőre középiskolába készülő - jelenleg 7. osztályos - diákok szülei számára.

Helyszín: a XVII. kerületi Csaba Ház (Cím: 1171 Budapest, Péceli út 222.)

Mivel az előadóterem befogadóképessége korlátozott, kérjük, hogy részvételi szándékát feltétlenül jelezze az alábbi regisztrációs linken!  

Regisztráció>>

Az előadáson érintetett témák:

  • A középiskolai oktatási rendszer felépítése.
  • Középiskolák típusai.
  • Nyelvi képzések (két tannyelvű, NYEK, tagozat ...)
  • Gimnázium kontra technikum.
  • Miből áll a felvételi?
  • Milyen pályát válasszon a gyerek, és ezt hol tudja tanulni?
  • Hogyan keressünk iskolát?
  • Honnan tudjuk, hogy melyik iskolába van esélyünk bekerülni?
  • Honnan kaphatunk segítséget?

Mit kell tudni az előadóról?

Bába Ildikó tehetségsegítő és tanulásmódszertani szakértő, matematika-kémia szakos tanár, a www.sulihirek.hu oldal szerkesztője, aki évek óta tart nyilvános pályaorientációs előadásokat a 7. és 8. osztályos tanulók szüleinek. Nyílt szülői értekezletei azért különösen népszerűek, mert nagyon praktikus, gyakorlati tanácsokkal, szemléletesen mutatja be a különböző iskolatípusokat, és azt, hogy az egyes iskolák elvégzését követően a diákoknak milyen továbblépési lehetőségei lesznek.

A helyszínen a Suliválasztó katalógus is megvásárolható! Várjuk Önöket szeretettel!

Ugrás a cikkre
Készüljünk a központi írásbeli felvételire!
Készüljünk a központi írásbeli felvételire!

Beköszöntött a november. Itt az idő, hogy minden diák elkezdje a felkészülést a központi felvételire!

#1 A felvételire való felkészülés egyik lehetséges módja, az előző évek magyar és matematika feladatsorainak letöltése, amelyekből a gyermek hétről hétre egyet-egyet kitölt. A feladatlapok az Oktatási Hivatal honlapján sok évre visszamenőleg elérhetők, IDE KATTINTVA.
Ugyanitt a megoldókulcsok is megtalálhatók, tehát néhány ív kitöltése után könnyen megtudható, reálisan mekkora pontszámot szerezhet a gyermek a központi írásbelin.

#2 A feladatlapok kitöltése azonban gyakran nem elégséges a felkészüléshez, mert előfordulhat, hogy még a megoldókulcs használatával sem válik érthetővé, miért az volt a helyes megoldás, ami. Egy magántanár persze segítséget jelenthet, ugyanakkor a szakemberek a csoportos felvételi előkészítő tanfolyamokat tartják a leghatékonyabbnak, éppen amiatt, hogy ott a hibákra mindig érkezik megfelelő magyarázat. 

Számos előkészítő tanfolyam fut már – érdemes körülnézni, hogy a lakóhelyünk közelében van-e olyan, ahová még be lehet csatlakozni. Ld. pl. a Sulihírek oldalát, ahol próbefelvételi lehetőség is van!

Nagy segítség lehet az is, hogy online kurzusok is léteznek, így a gyermeknek nem kell utazgatnia az órákra, hanem akkor és ott veszi igénybe a tananyagot, amikor és ahol szeretné.(Ilyenek pl. a Matekmentor és a Webkurzus tananyagai.)

#3 A központi felvételi eredményeivel kapcsolatban a napokban olyan hírek jelentek meg, amelyek különösen is indokolttá teszik a felvételire való alapos felkészülést. Ezzel kapcsolatban további részletek itt olvashatók.

https://www.sulivalaszto.hu/blog/a-kozponti-felveteli-eredmenyeivel-kapcsolatos-valtozas/

#4 Arról, hogy egy adott iskola felvételi követelményei között szerepel-e a központi írásbeli felvételi megírása, illetve hogy van-e szóbeli felvételi, könnyen tájékozódhatunk a Suliválasztó katalógusból is, amelyben Budapest és Pest megye összes középiskolájának minden adata egységes szerkezetben áttekinthető. Az iskolák összegyűjtött adatai komoly segítséget jelenthetnek a megfelelő középiskola kiválasztásában. Rengeteg idő megspórolható a katalógus használatával, és azzal, hogy a netes böngészést már célirányosan kezdhetjük meg! Rendeld meg most: IDE KATTINTVA.

 

Ugrás a cikkre
Melyik szakmát válasszam, avagy a pályaválasztás 3 legnagyobb csapdája
Melyik szakmát válasszam, avagy a pályaválasztás 3 legnagyobb csapdája

Mindenki életében eljön a pillanat, amikor pályaválasztás elé kerül. Ez régen jellemzően a fiatalkor keresztje volt, de manapság a felnőttek oldalát is egyre gyakrabban szúrja zavaró fullánkként a pályaváltás gondolata. Fontos döntés ez, érdemes a legnagyobb csapdákat elkerülni. Összeszedtük a 3 legtipikusabb csapdát, amelybe nem jó besétálni.

1. Gombhoz a kabátot
Felmész valamelyik állásközvetítő oldalra, és megnézed, melyek azok a szakmák, amelyekkel jól lehet keresni. Aztán kinézel egy hangzatosnak tűnőt, és elindulsz karriered megvalósításának útján..., aztán meg szembejön a tehervonat. Mégpedig azért, mert egyáltalán nem mindegy, hogy a kiválasztott, jó kereseti lehetőséggel kecsegtető szakma neked való-e. Ha például nem tudsz néhány percnél tovább egy helyben maradni, ne válassz olyan szakmát, ahol sokat kell ülni, és monoton feladatokat kell végezni. Tehát hiába láttál programozó srácokat a legdrágább felvágottal veretni a szupermarketben, neked az a szakma bizony nem lesz jó. Mindig az egyéni tulajdonságaid, érdeklődési köröd alapján válassz.

2. „Mindent meg lehet tanulni...” – és hasonló félrevivő szólamok
„Az ember nem mindig azt csinálja, amihez kedve van” – ilyen és hasonló kamu mondatokkal általában az idősebb generáció szórakoztatja az ifjúságot. Ez a gondolkodás lehet, hogy valaha bejött (bár ez is erősen kétséges), a mostani korban azonban teljes zsákutca. Remélem, nem most hallod először, hogy élethosszig fogsz tanulni. A helyzet az, hogy miután a világ enyhén szólva is turbó fokozatba kapcsolt, és területtől függetlenül folyamatosan jönnek az új megoldások és technológiák - legyél akár bányász, akár fodrász – életed végéig képezned kell magad. Ne hozd magad olyan kínos helyzetbe, hogy egy életen át valami olyat kelljen tanulnod, ami tulajdonképpen nem érdekel vagy nem érzed benne komfortosan magad. Ráadásul a pályatársaid, akik hobbiból is a saját szakmájuk újdonságait böngészik a neten, úgy fognak elhúzni melletted, ahogy Solo kapitány rettenetesbe tette az Ezeréves Sólymot.

3. „Ha nem tetszik, majd váltok”
Na, ez is csak féligazság. Persze lehet váltani, sőt időnként kell is. De ne felejtsd el, hogy ha állandóan különböző területekbe fogsz, egyszer autószerelő – pardon, gépjármű mechatronikus – vagy, egyszer meg kozmetikus, akkor egyikben sem fogsz senior pozíciót kapni. Márpedig a jelentősebb fizetésiszint-ugrás, az bizony arrafelé lakik. Így nem lesz igazán nagyívű a karriered. Érdemes tehát a területet jól belőni, aztán azon belül könnyebb lesz a váltás.

A mostani világban elképesztő dolgokból is meg lehet élni. A lényeg, hogy olyat válassz, amit szívesen csinálsz és amiben szívesen képzed magad tovább, valami olyasmit, aminek akár szabadidődben is utánanéztél már az internet mélyebb bugyraiban.

+1 tanács: A pályaválasztás nem egy pillanat
Bár triviálisnak hangzik, de a pályaválasztás nem egy pillanat. Az nem olyan, hogy este nyolckor leülsz kitalálni, mi leszel, ha nagy leszel, és 20:17-kor felállsz, mint nagy reményű ipari informatikai technikus. Először legyél tisztában magaddal, aztán területet (ágazatot) válassz, majd csak azután szakmát.

Szakmaverzum.hu

Ugrás a cikkre
#hovatovább 3 - Középiskolai Nyílt Napok, Börze és Expo online esemény 2023. október – 2024. február
#hovatovább 3 - Középiskolai Nyílt Napok, Börze és Expo online esemény 2023. október – 2024. február

Az előző évek sikereire való tekintettel a 2023/2024-es tanévben felvételiző diákok, szüleik és tanáraik számára is megrendezésre kerül a #hovatovább 3. – Középiskolai Nyílt Napok, Börze és Expo online esemény, amely a pálya- és iskolaválasztás aktuális témáit járja körbe szakértők és oktatási szolgáltatók bemutatásával.

Témák, amiket a szakemberek érinteni fognak:

  • Pályaorientáció tanácsadói szemmel
  • Életút - miért gimnázium? Többi iskolatípus
  • Hogyan állítsunk jól sorrendet a sulik között?
  • Stresszkezelés
  • Az iskolaválasztás szempontjai (tanulmányi eredmény, érdeklődési terület, egyebek) szülői szemmel
  • SNI-BTM-es gyerekek továbbtanulása - Melyik iskola fogadja őket? Hogy keressünk?
  • Szakma rangsor, melyik ma a legjobban fizetett, legkevésbé választott, melyikben milyen perspektíva van
  • A jövő szakmái
  • Legfontosabb készségek, képességek a továbbtanuláshoz
  • Miben tudja támogatni a szülő a felvételizőt a felkészülés során? Hogyan támogatja jól?
  • Felvételi praktikák, jótanácsok
  • Határidők, lehetőségek – felvételi kisokos

„Szöveges, videós és edukációs beszélgetések, előadások formájában mutatjuk meg a választékot, a teljesség igénye nélkül. Megszólaltatunk iskolaigazgatókat, sikeres diákokat, influencereket, szakértőket és karriertanácsadókat is. A #hovatovább3 egy közösségi platform kíván lenni, ahol a továbbtanulás kérdését, a gyerekek fejlesztését, fejlődését nagy látószögből, testközelből vizsgáljuk.
A teljes online rendezvénysorozat, a Felelős Szülők Iskolája weboldalán, valamint a kéthetes közösségi médiás eseményen való részvétel mindenki számára ingyenes, de regisztrációhoz kötött.” – fogalmaz Tibenszky Moni Lisa, újságíró, a Felelős Szülők Iskolája alapító-ügyvezetője.

 Regisztráció az ingyenes felvételi tartalmakért: https://felelosszulokiskolaja.hu/hovatovabb-kozepiskolai-felveteli-exp

A #hovatovább 3. - Középiskolai Nyílt Napok, Börze és Expo online felülete: https://felelosszulokiskolaja.hu/hovatovabb

Ugrás a cikkre
összesen 4 termék